Wednesday, October 03, 2007

Mübarek Ramazan

Az önce Mete Çubukçu'nun bir yazısını okudum. Yazıya yapılan bir yorum çok hoşuma gitti, hüsnü çiftçi adlı vatandaşımız istanbuldan yazmış bunu ;
""sayın seha bey,ordaki insanlar sapına kadar Atatürkçü dür,senin haberin var mı.molla falan da değiller.rakılarını da içerler adam gibi,ibadetlerini de yaparlar.ve soysuzların cirit attığı zamanda az rastlayabileceğin türden dürüst insanlardır.evet,duyarsızlık var,ama asla molla ya da yobaz değildir onlar.sen kaçını tanıyorsun o insanların. ""
hakketten çok beğendim, seha bey ne yazmış bilmem ama bizimkisi iyi cevap vermiş. ben de buna değinmek istiyodum, türklerin kendilerine özgü olan yukarıda belirtilen ve aşağıda maddeleştirdiğimiz islam anlaşıyışı eminim yakın çevrenizde bulunan en az 3-5 kişiyi anlatmaktadır, şu betimlemeler ile tarif edebileceğimiz islam anlıyışı;
1..sapına kadar Atatürkçü olmak
2..rakı içmek
3..ibadete devam etmek(zekat,oruç,cuma namazı,bayramlar,perşembe ve kandil geceleri içmemeye özen göstermek v.b)

zaten kime sorsan müslümanım der ama böyle insanların böyle olmayan insanlarla birlikte huzur içinde, bir gerginlik, bir hararet, bir cinnet hali olmadan içiçe yaşayabildikleri dönem(herhalde böyle bir dönem vardı,yoksa da var olmalıydı,varsındır) geride kalıyor galiba sanırsam, yakın zamanda değiştirilmeye çalışılan bu işte. böyle müslüman olmak islama sığar mı sığmaz ben bilemem, Allah bilir, zaten bıraksalar da sadece Allah bilse sanane kardeşim ne tür müslüman olduğum ve ya olmadığım, özgürlük getirceklermiş, boğaza karşı iki tek atamadan özgürlük mü olur. haberi okuyun haberi, daha yakında çok şey olur, en komikleri de uçakta yaşananlar,"" hostes hanım kızım uçağı kıbleye çevirin iki rekatım var çabucak kılayım.""
insanın özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bitmiyor muydu? Özgürlük sıçarken başımıza taş yağacak aman dikkat.

No comments:

 
    eXTReMe Tracker