Thursday, October 25, 2007

Yurdumda

Milliyetçilik sadece galeyena mı gelmektir yoksa sedece öfkelenip hezeyan içinde bir anda faşist bireylere ve eylemlere mi dönüşmektir? Milliyetçi olmak nedir, nerden beslenir, neden insanca bir duygu olmaktan çıkmaktır gibi anlaşılır?Örnek olarak; milli maçlarda, şehit cenazelerinde, milli bayramlarda oluşan duygular yalan mıdır, hep bir kandırmacanın mı ürünüdür, bütün bu insanlar naif inançları yüzünden beyinleri mi yıkanmıştır, yürüyen kalabalıklar hep mi bir provakasyonun,birer piyon olarak görülmenin sonucudur? Başkalarının kanı üzerinden kahramanlık yapmaya çalışmak mı milliyetçiliktir ya da efelenip önüne bir harita ve boyalı kalemler alıp iki günde ülke işgali yapmak mı?
İnsanlarımız bir hiç uğruna ölürken sözde bundan fayda sağlayanların ekmeğine yağ sürmemek adına şovenizim belirtileri göstermekten kaçınmak mı gerçek milliyetçiliktir? Aman pencerene bayrak asma, yürüyüşe katılma, onu bunu yapma sonra seni faşist zannederler diye korkarak mı yaşamaktır aynı çatı altında yüzyıllardır kardeşçe yaşarken değişik milletten insanla? Nedir peki doğru tepki, hatta tepki mi vermek gerekir nedir bu heyecan, hemen sloganlar çevçevesinde toplanmak, ona buna kafa tutmak ama sonra koltuğunda oturup hiçbir şey yapmamak?
Önce insan insan olduğunu hatırlamalıdır evet, sonra diğer insanların duygularına, üzüntülerine, sevinçlerine saygı göstermelidir, her ne kadar yönlendirilmeye en elverişli oldukları anın bilincinde olarak. Ama bir gerçek var ortada, dökülen kan ve gözyaşı gerçeği,yüzyıllardır var,savaşa hayır demenin bilincinde yaşayan bir tek sen mi varsın bu dünyada?Milliyetçi olmak,yaşadığın ve yaşayacağın vatanını bağlı kalmak karşılıksız bir sevgidir, yürekten gelen ve açıklaması olmayan, olmaması gereken,birisine anlatmaya mecbur kalmayacağın bir duygudur o. Sendedir, senin sevincinle ya da üzüntünle tetiklenen bir duygudur o. Öfke değildir, istediğin her an dışa vurabileceğin, sınırlayacak bir engelin olmadığı olamayacağı bir ürpertidir.Başkalarının sığ ve basit bir dürtü olarak gördüğü, onların anlayamadığı,anlamasının da gerekmediği bu duygunun samimiyeti elbetteki kirletilmemelidir. O samimiyet senin içinde kalmalıdır,seninle yaşamalı ve hissettiklerin için kimseye özür borçlu olmamalısındır.

No comments:

 
    eXTReMe Tracker